Correas de reloj Diloy
Categoría:
5

Paski Nato

Dlaczego paski Nato są tak popularne?

Dlaczego paski Nato są tak popularne?

Jednym z niekwestionowanych sukcesów w świecie zegarmistrzostwa jest powrót pasków z nylonu w wersji Nato oraz w wersji Zulu do codziennego użytku.

Stosowanie nylonu w paskach do zegarków Nato i Zulu okazało się sukcesem z kilku powodów:

  • - są łatwe do ściągnię...

Paski Nato

Dlaczego paski Nato są tak popularne?

Dlaczego paski Nato są tak popularne?

Jednym z niekwestionowanych sukcesów w świecie zegarmistrzostwa jest powrót pasków z nylonu w wersji Nato oraz w wersji Zulu do codziennego użytku.

Stosowanie nylonu w paskach do zegarków Nato i Zulu okazało się sukcesem z kilku powodów:

  • - są łatwe do ściągnięcia i wymiany. Możesz zmienić wygląd swojego zegarka bez żadnych narzędzi. 
  • -trwałość – są to paski o bardzo wysokiej wytrzymałości, nawet w najbardziej wymagających warunkach.
  • - cena – w porównaniu z modelami skórzanymi lub metalowymi, są dosyć tanie.
  • - są modne - wiele marek zegarków włączyło paski NATO do swoich kolekcji. 

Dostępne materiały źródłowe

Oprócz pasków nylonowych, nasze paski do zegarków NATO dostępne są również wersji ze  skóry postarzanej, dzięki czemu możesz nadać Twojemu zegarkowi charakteru retro lub vintage

Dostępne rozmiary

Chociaż większość naszych NATO jest dostępna w rozmiarze 20 mm, mamy również modele w rozmiarach 18 mm i 22 mm.

Paski Daniel Wellington

Jeśli szukamy przyczyny tak wysokiej obecnie popularności pasków typu NATO – z pewnością należy wskazać producenta zegarków Daniell Wellington. Od niedawna firma DILOY posiada w ofercie pasek NATO 387D, kompatybilny z zegarkami Daniel Wellington.

Correas NATO Daniel Wellington

Jednakże paski NATO istniały już długo wcześniej, zanim jeszcze pojawiła się marka Daniel Wellington.

Skąd się wziął tzw, pasek do zegarka NATO? Zatem, trochę historii. 

Plotka głosi, że początki pasków NATO, to właśnie rynek wojskowy. Tak więc funkcjonująca obecnie nazwa potoczna nie jest przypadkowa. Wedle krążących informacji , wszystko zaczęło się od rozporządzenia nr Def Stan 66-15 (Part 1) Issue 1 – Strap (Nylon), wydanego przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, 30 listopada 1973, która precyzowała wymogi techniczne odnośnie pasków dla wojska, w oryginale nazywanych G10. Wytyczne te ewoluowały z czasem i wzór paska modyfikowano wielokrotnie aż do ogłoszenia rozporządzenia Def Stan 66-47 z Listopada 2013r. Skrót Def Stan oznacza Standardy Obronności (ang. Defence Standard). Dlaczego aż Ministerstwo Obrony zajmuje się takimi detalami? Historia sięga drugiej wojny światowej - paski skórzane pękały dość szybko, zegarki gubiły się lub kończyły żywot na dnie torby, stając się bezużytecznym balastem. Wtenczas, osoby w Ministerstwie odpowiedzialne za tę część wyposażenia żołnierzy uznały, że pasek wykonany z włókna nylonowego będzie o wiele bardziej wytrzymały i trwały.

W jaki sposób doszło do popularyzacji samej nazwy NATO, skoro pasek w oryginale oznaczony był symbolem G10? Cóż, wszystkie wyroby przeznaczone dla wojska z państw członkowskich NATO zostały w pewnym okresie skatalogowane i posiadają swój ”NATO stock number”. Kiedy rynek zegarków naręcznych zaadoptował na szerszą skalę pasek nylonowy przyjęła się potoczna nazwa NATO, już bez oznaczeń numerycznych.

W specyfikacji zatwierdzonej pierwotnie przez brytyjskie Ministerstwo Obrony znajdują się m.in. takie wytyczne:

  •       Długość paska -280mm
  •       Szerokość – 20mm przy tolerancji +/- 0,5mm
  •        Szlufki w odległości 12mm, 37mm i 87mm od końcówki klamerki
  •        Zarówno klamra jak i szlufki powinny być wykonane z mosiądzu i chromowane. 

Co ciekawe, ten ostatni zapis jest już niezgodny z normą unijną UNE-EN 1811:2011/AC:2012, która nie pozwala na stosowanie metali chromowanych w wyrobach, które mają kontakt ze skórą, a w wypadku pasków do zegarków można uznać, że tak jest. Jednakże brytyjskie Ministerstwo wydaje się tym nie przejmować.

Ponadto, w specyfikacji określono również kolorystykę: Admiralty Grey, oraz materiał: taśma nylonowa, pleciona bez dodatków chemicznych, które mogłyby podrażniać skórę... Czyli jednocześnie mamy chrom, będący silnym alergenem, mającym właściwości uczulające, a z drugiej strony włókna nylonowe, które nie mogą zawierać żadnych domieszek, by nie podrażniać skóry…No ale cóż, takie sprzeczności się zdarzają, zwłaszcza jeśli formalnie obowiązują normy z roku 1973 i jednocześnie poprawki z 2013. Jak było naprawdę i ile prawdy zawiera cała legenda – trudno dziś oszacować. Warto wspomnieć natomiast o jeszcze jednym fakcie. W filmie James Bond z 1964r, tj. 9 lat przed wydaniem wspomnianego rozporządzenia przez brytyjskie ministerstwo – główny bohater nosi swój Rolex Submariner właśnie na pasku typu NATO. W wolnej chwili polecamy obejrzenie tego klasyka – w kilku kadrach wyraźnie widać ten pasek, w gamie kolorystycznej, którą obecnie posiadamy w naszym modelu pasek NATO 387.

Również w latach 60-tych piloci RAF nosili bardzo podobne paski. Elementy podobne do G10 można było odnaleźć również na wyposażeniu kombinezonów bojowych z tamtych czasów, a nawet wcześniejszych: paski tego rodzaju widywane były już w wojsku w latach 50tych i wykonane z ciemnozielonych włókien, przypominających dzisiejszy nylon. Natomiast piloci niemieccy nosili odpowiednik tego paska, ale wykonanego ze skóry. Ten konkretny wzór był inspiracją w kolekcji DILOY – na jego bazie powstał pasek do zegarka 385 – nasza interpretacja paska w stylu NATO w wersji skórzanej, jednakże z regulowaną długością zależnie od potrzeb. Pierwotnie, idea była taka by pasek można było założyć na wierzch kombinezonu, który był znacznej grubości.

Tak, czy inaczej we wszystkich dostępnych źródłach historycznych tego typu pasek do zegarka ma konotacje wojskowe. Obecnie, najpopularniejszą wersją jest pasek NATO ze szlufką nylonową, nie metalową, którą wylansował Daniel Wellington, a następnie powielali i inni producenci. Taka wersja paska obecna jest na wyposażeniu armii amerykańskiej. W naszej kolekcji oznaczona jest jako pasek do zegarka 387D.

Nowością jest kolejna permutacja paska w stylu NATO: model ZULU. W tym konkretnym wykonaniu mamy jeszcze dodatkową metalową szlufkę. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia aktualnych bestsellerów w gamie NATO, tj. pasków o numerach katalogowych 409 oraz 408 (wersja dwuczęściowa), które wykraczając poza przyjęte standardy – produkujemy dodatkowo w rozmiarach 18mm i 22mm.

Jeśli chodzi o sam surowiec, na bazie doświadczeń uzyskanych w procesie produkcji zdecydowaliśmy się  odejść od najprostszej wersji nylonu na rzecz tworzywa o jeszcze większej trwałości, zwanego „dracon” z bardzo dobrymi rezultatami. 

Na oko, tego rodzaju pasek nie jest skomplikowaną konstrukcją i wydawałoby się , że jest dość łatwy do wyprodukowania, tak jak produkowane kiedyś masowo paski welurowe (popularne „rzepy”). Tego typu wyroby faktycznie można było uzyskać bardzo prostą metodą, niemal domową – wystarczyło odrobina umiejętności, maszyna do szycia i materiał z gatunku velcro. Ale dziś, w przypadku Nylonu… Jak uzyskać półokrągłą końcówkę paska, bez wypalania (które zostawia) ślady i jednocześnie bez ryzyka, że pasek będzie się strzępił  (prawie pewne przy zastosowaniu klasycznego cięcia materiału)? Nie wspominając już o otworach w pasku… jak tutaj sprawić, by w środku również nie strzępiły się. Nie znamy bliżej technologii innych producentów, natomiast w paskach DILOY już od kilku lat wszystkie te zagadnienia rozwiązaliśmy z sukcesem za pomocą technologii laserowej, dzięki której obróbka materiału jest idealnie wymodelowana, nie pozostawia śladów, ani nie generuje strzępień.

  

 correa nato para reloj

Pasek do zegarka NATO w wersji używanej przez armię amerykańską

Jak założyć pasek Nato lub Zulu?

Nie ma nic prostszego niż założenie paska NATO lub ZULU. W poniższym filmie stworzonym przez jednego z naszych klientów przekonasz się, że może to zrobić każdy

W ten sposób produkujemy materiał na nasze pasy NATO

Si no encuentras lo que buscas, revisa aquí toda nuestra coleccion de correas de reloj de diferentes materiales.

More

NATO There are 6 products.

Showing 1 - 6 of 6 items
Showing 1 - 6 of 6 items